Sign up to win prizes and for exclusive updates about this year’s festival

April 8-10, 2022

Word of South 2022

2022 Schedule

Friday

AMPHITHEATER

7:00 PM

Jamey Johnson*

Gates open: 6:00 p.m.
Show starts: 7:00 p.m.

*This is a ticketed event

Additional/satellite events

Saturday

“Move” walk

10:00 AM

meeting at the Korean War Memorial

At Proof Brewing

4:00 PM

Frank Jones Band

Saturday

Flamingo Magazine Stage

12:15 PM

Revival

1:45 PM

Marie Bostwick/Karen White/Del Suggs

3:15 PM

Jeff VanderMeer/Meg Gardiner

4:30 PM

Dawnie Walton/Purple Hurt

5:45 PM

The 502s

Amphitheater

12:00 PM

Literacy Lane

1:00 PM

Jennifer Daniels

7:00 PM

Rickie Lee Jones

Club Downunder Stage

12:15 PM

Sarah Barrios

1:45 PM

Katy Kirby

3:45 PM

Daisy the Great

5:45 PM

JigJam

Cascades Stage

2:45 PM

David Kirby/Hank Shteamer

4:45 PM

Larry Mitchell

Salvation South Stage

11:30 AM

Young Actors Theatre

1:00 PM

DJ Demp/TaReef KnockOut

2:30 PM

Dedicated Men of Zion

4:00 PM

Son Little

5:30 PM

Kristen Arnett/Heather Maloney

Midtown Reader Stage

12:00 PM

Terry Lewis/Noel Zamot/Jenna Kerwin

1:15 PM

Mary Jane Ryals/Julia Koets/Johnny Bell

2:30 PM

David Powell/Jason Vuic/Brandon Jett/Austin Bell

3:45 PM

Jimmy Fasig/Dana Brooks/Gary Yordon

5:00 PM

Deesha Philyaw with Ravi Howard

Tallahassee Stage

11:45 AM

The Eyrie Artists

1:15 PM

Jennifer Msumba

3:45 PM

Donald Ray Pollock

Florida Jazz & Blues/Marriott AC Stage

1:00 PM

Greg Cohen and Fabiana Striffler

2:15 PM

Mary and Bill Wharton

4:30 PM

Florida Arts & Culture Awards – Artists Hall of Fame inductions for Rita Coolidge and Guy LaBree, and Florida Folk Heritage Awards for The Florida Highwaymen, the Lee Boys and Hunter Hill

Sunday

Flamingo Magazine Stage

12:30 PM

Diane Roberts/Cynthia Barnett

1:45 PM

Joy Harris/The Currys

3:00 PM

Star Swain

4:30 PM

Sheri Castle/Kenny Hill Band

Amphitheater

6:30 PM

Mike Donehey

Club Downunder Stage

12:30 PM

DOUBLECAMP

2:30 PM

Rickie Lee Jones with Steve Dollar

4:45 PM

The Fried Turkeys

Cascades Stage

1:30 PM

Larry Mitchell & Friends

Special Guests Katie Martin and Tacey Atsitty

*We deeply regret that Joy Harjo will not be able to join us this weekend as planned.

3:30 PM

T. Hardy Morris

Salvation South Stage

1:45 PM

Abe Streep/Cedric Watson

3:15 PM

Buffalo Nichols

5:00 PM

Frank Jones Band

*We deeply regret that Allison Russell will not be able to join us this weekend as planned.

Midtown Reader Stage

12:30 PM

Ann McCutchan

1:45 PM

Sid Bedingfield/Gilbert King

3:00 PM

Omar El Akkad

4:30 PM

Kai Bird with Mark Hinson

Tallahassee Stage

12:15 PM

Grant Peeples

2:30 PM

Jerry Salley

Florida Jazz & Blues/Marriott AC Stage

12:15 PM

Sherman Irby/Lindsey Sarjeant/Brian Hall/Nygel Anderson/Joseph Shahady

1:45 PM

Brad Leali/Bill Peterson/Scotty Barnhart/Avis Berry/Leon Anderson/Kaleb Thompkins

3:15 PM

Hank Shteamer/Scotty Barnhart/Nat Adderley, Jr./Roy McCurdy/Alison Adderley panel

4:45 PM

Vincent Herring/Nat Adderley, Jr./Rodney Jordan/Roy McCurdy/Longineau Parsons/David Detweiler