Sign up to win prizes and for exclusive updates about this year’s festival

April 26-28, 2024

Word of South

2024 Schedule

Friday

APRIL 26

Adderley Amphitheater

7:30 PM

The Flaming Lips

Gates open: 6:00 p.m.
Show starts: 7:30 p.m.

*This is a ticketed event

Saturday

APRIL 27

10:00AM

Move Walk
(Meet behind the Amphitheater)

Adderley Amphitheater Main Stage

11:00 AM

Rickards High School Marching Raider Band

6:30 PM

The Currys / The Krickets

8:00 PM

Rising Appalachia

Literacy Lane Kids Events

12:00 PM – 4:00 PM

Leon County Schools STEAM Bus

12:00 PM

Bracelet Making and Watercolor Art with FINACIOUS

1:00 PM

Maya Johnson, Founder of Maya’s Book Nook

1:30 PM

Good Morning Tallahassee, Leon County Schools

2:00 PM

Dylan Snowden

2:30 PM

Anna Blalock

3:30 PM

Storytelling Workshop

Salvation South Stage

2:00 PM

Daniel Wallace / Chuck Reece

3:15 PM

Abe Partridge / Jim White / Tad Bartlett

4:45 PM

Tommy Prine / Chuck Reece

Club Downunder Stage at
Centennial Field

1:45 PM

911

3:30 PM

Ally Free

5:15 PM

Daniel Bedrosian / George Clinton / The P-Funk All-Stars

Cascades Stage

1:00 PM

Allison Clarke

3:00 PM

Phabrik

4:30 PM

Katie Skene Band

Flamingo Magazine Stage

1:15 PM

Virginia Chamlee / Frank Douglas / Doug Moody

2:45 PM

Hotel Fiction

4:15 PM

Anne Hull / Diane Roberts

5:30 PM

The Sh-Booms

Florida Jazz & Blues Stage at the Marriott AC Hotel Ballroom

12:45 PM

Peter and the Wolf

2:00 PM

Anne Bogel / What Should I Read Next? Podcast

3:30 PM

Anne Bogel / Lauren Groff

5:00 PM

The Road to Now Podcast / Jonah Goldberg

Midtown Reader Stage

12:30 PM

FBA Fiction Panel

Pat MacEnulty / Thomas Reed / Kweku Abimbola / Jessica Stark

1:45 PM

FBA Non-Fiction Panel

Doug Alderson / Phillip Hubbart / Sarah McNamara / Jacki Levine

3:00 PM

Bicentennial Panel

Jay Revell / Ely Rosario / Mandy Stringer /

Tiffany Baker / Rachel Porter

4:15 PM

Suzanne Allain / Michelle Johnson

5:30 PM

Ed Gray Tribute

Jennifer Portman / Jane Kamensky / Katherine Mooney

FSU Credit Union Stage at the Marriott AC Plaza

1:30 PM

Leon Timbo

3:00 PM

Tray Wellington

4:30 PM

The Psycodelics

Amicus Brewing Ventures Stage

2:30 PM

The Eyrie

4:00 PM

Robocromp

Sunday

APRIL 28

Salvation South Stage

1:30 PM

The Black Opry: Ally Free / Leon Timbo

2:45 PM

Blind Boys of Alabama

4:00 PM

Blind Boys of Alabama Book Talk / Charles Driebe

Club Downunder Stage at
Centennial Field

2:15 PM

Annie DiRusso

3:45 PM

Willi Carlisle

Cascades Stage

3:00 PM

Ginny Myers Sain / Sofia Camille

4:30 PM

Pat Puckett

Flamingo Magazine Stage

1:15 PM

Tananarive Due / Melinda Michelle

2:30 PM

Kelsey Barnard Clark / Leon Majcen

4:00 PM

Sarah Morrison

Florida Jazz & Blues Stage at the Marriott AC Hotel Ballroom

12:45 PM

Roger Glenn

2:00 PM

Son d’Aqui

3:15 PM

Panel on Latin and Cuban Jazz

4:15 PM

Pan Con Bistec

Midtown Reader Stage

1:45 PM

Kyle Kimbrell / Kerry James Evans

3:00 PM

Rebecca Renner / Nancy Klingener

4:15 PM

Sunshine State Biodiversity Group

Nathaniel Rich / Jeff VanderMeer

FSU Credit Union Stage at the Marriott AC Plaza

1:30 PM

Bill Wharton

3:00 PM

DJ Demp / Tokyo Extra0rdinaire

4:30 PM

Leyla McCalla

Amicus Brewing Ventures Stage

1:45 PM

Jim White / Mark Hinson

3:15 PM

Grant Peeples / Rosalee Walsh